Çeyrek Final Maçlarına Yakın Plan

Artık kupaya uzanmak isteyen son 8 takımın mücadele edeceği bu etapta birbirinden heyecanlı ve zor geçmesini beklediğimiz karşılaşmalar oynanacak.

 

Uruguay – Fransa

İlk ele alacağımız maç; Uruguay – Fransa mücadelesi olacak. Belki de turnuvanın gizli favorileri arasında listenin tepesinde olan Uruguay’ın artık rakibi oldukça güçlü olsa da, şu ana kadar izlediğimiz takım için birçok şeyin olumlu gittiğini belirtmemiz gerekiyor. Uruguay’ın güçlü bir takımla oynamasının  takımın oyunu zayıflatacağını düşünmemekle beraber, bu takımın oyununun güçleneceğini düşünüyoruz.

Bu takım çünkü genel anlamda mücadele etmekten hoşlanan ve rakip takıma bu hissettirmeyi seven bir takım görüntüsü içinde. Oyuncu profillerinin de buna uygun olması takımın kimlik yapısının tamamen bunun üzerine kurgulanmasına olanak vermiş oluyor.

Tabii karşı tarafta tehlikeli oyuncu denilebilecek potansiyellerin biraz fazla olması Uruguay’ı epey zorlayacaktır. Merkez orta sahada Vecino – Bentancur, savunmada Jimenez ve Godin bu karşılaşmada daha önce yapmadıkları şeyleri de ortaya koyacakları bir durumun içerisinde olmalılar ki, Fransa karşısında varlık gösterebilsinler.

Takım bunu başaracak olursa zaten ileride sıkıntı yaşamayacağı bir ikiliye sahip olduğunu biliyor. Fransa cephesi ise elindeki potansiyeli yüksek olan oyunculara güvenecek ve Onlarda işi bitirmesi istenecek. Şu ana kadar güçlü  bir savunma karşısında oynamayan takımın buna ne şekilde reaksiyon vereceğini hep beraber göreceğiz ama her ne kadar Fransa favori olsa da çok çetin bir karşılaşma olur ve skor anlamında da tatmin edicilikten uzak olan bir mücadele izleriz.

Brezilya – Belçika

Bir diğer karşılaşma ise Brezilya – Belçika arasında oynanacak, ki bu karşılaşma için turnuvanın erken final yaklaşımı da doğru olur. Turnuvada en güçlü oyuncuları kadrosunda barındırmakla beraber ön alan hareketliliği konusunda da birbirlerine benzeyen iki golcü takımın karşılaşmasında muhtemelen girdiği fırsatları iyi değerlendiren takım yarı finalde olacaktır. Bu büyük mücadelede tecrübe önemli olacak gibi geliyor. Büyük maç ve bu seviyelerde oynamaya alışkın olan oyuncuların ortaya koyacakları performansın belirli olacağını düşünüyoruz, ki bu konularda da Brezilya takımı iyidir. Bir aksilik olmaz ise Brezilya turu geçen taraf olur. Belçika, rakibinin güçlü yanlarını durdurmayı başarırsa ve ön alanda da etkili işler yaparsa o zaman Brezilya karşısında umudu olacaktır ama şu ana kadar Belçika’nın hem ciddi bir rakiple karşı karşıya gelmemiş olması hem de takımı savunma anlamında zorlayacak bir takımla karşılaşmamış olması Belçika için pek de iyi bir durum değil. Sadece bir İngiltere karşılaşması vardı ama o karşılaşmada da İngiltere tur atlamıştı.

İsveç – İngiltere

İngiltere demişken, İngilizlerin rakibi de güçlü İsveç olacak, ki bu karşılaşma eşleşmeler arasında zorluk derecesi en fazla olan karşılaşmalardan biri konumunda. Zemine sağlam basan İsveç, fizik kondisyon bakımından ve yüksek oyun bilgisi tarafında İngiltere’ye geçiş vermeyebilir ancak kadrosunda alternatif çözümlere uygun oyuncuların çokluğu Southgate adına önemli bir avantaj. Skor anlamında yine tatmin edici bir karşılaşma olmayacaktır ama İsveç’in de oyun disiplini konusunda ve sabır konusunda turnuvanın iyilerinden olması ve gol için acele etmemesi takımın işine yarayabilir.

Rusya – Hırvatistan

Çeyrek finalin son karşılaşmasında ise ev sahibi Rusya ve oynadığı futbolla şu anda turnuvada herkesin sempatisini kazanmış olan Hırvatistan karşı karşıya geliyor. Tabii Rusya’nın İspanya’yı saf dışı bırakıp bu seviyelere kadar gelmesini kimse beklemiyordu ama psikolojik rüzgarı arkanıza aldığınızda işin rengi değişiyor. Hırvatistan ne istediğini bilen ve rakibine göre oyun kurgusunu doğru yapan ve mücadele konusunda da turnuvanın iyi takımlarından biri. Bu karşılaşmada da işleri zor olacaktır ama ellerinde bu tip durumların üstesinden gelecek olan oyuncuların olması en büyük şansları.

Rusya ise İspanya karşısında maçın tamamında savunma yapıp duran top ve penaltılar darken işi götürmüştü. Şimdi bu karşılaşmada oyun anlamında biraz daha dengeyi bulmaya çalışacak olsa da, rakip takımın tehlikesinin farkında ve açıldığı zaman da savunmada pek olgun görüntüler veremeyen bir oyuncu grubu var. Rusya’nın dengede tutmaya çalışacağı oyunda favori Hırvatlar gibi görünse de Rusya’nın arkasına aldığı rüzgarı da unutmayalım.

BONUS: 600TL 'YE KADAR 100%
Oyna