Fenerbahçe Cephesi

Yeni sezon hazırlıklarına devam eden Fenerbahçe’nin gündemi de oldukça yoğun. Takımda teknik direktörden sonra futbolun tüm idaresinden sorumlu olan Comolli’nin, takıma katılacaklar konusunda gece gündüz çalışmlarına devam ediyor.

Gündemde ise önemli isimler var ancak Fenerbahçe cephesinin neden bu kadar beklediğiyle ilgili henüz net bir açıklama yapılmadı. Bugün bir basın toplantısı düzenleyecek olan Comolli ve Cocu muhtemelen bu konulara dair açıklama yapacaklar.  

Listede Lazio’nun sol bekinin yanı sıra, Arjantin Ligi’nde Velez Sarsfield forması giyen genç orta saha oyuncusu Vargas var. Hücumun her bölgesinde forma giyebilen oyuncu, kısa olmasından dolayı da adam eksiltme konusunda usta olarak değerlendiriliyor. Bu anlamda Fenerbahçe’nin ihtiyaç listesinde de yukarılara çıkmış oluyor. Geçen sezon iç sahada bile kapanan takımları çözme konusunda sıkıntı yaşayan takımın böyle bir hamle yapması mutlak gerekiyor ancak oyuncunun maliyeti de oldukça yüksek. Yönetimin bunu çözmesi için de ekstra bir çaba sarfetmesi gerekecek gibi duruyor.

Geçen sezondan farklı olarak Aykut Kocaman’ın oyun algısından tam terse doğru ivme kazanmak isteyen Sarı Lacivertli takımda Cocu, bu süreyi en ağrısız bir şekilde geçirmek istiyor ancak oyuncuların buna ne kadar uyum sağlayabileceği ise şimdilik soru işareti. Bunu zamanla görmüş olacağız.

Bu arada Aykut Kocaman demişken, geçtiğimiz günlerde oynanan Dünya Kupası finalinden sonra maçı yorumlayan deneyimli teknik adam özellikle Fransa’nın oynadığı oyun sistemini çok beğendiğini ve bütün sezon eleştirilmiş olsa da bunu yapmaya çalıştığını dile getirmişti. Fransızlar bildiğiniz gibi tüm maçlarda elinde ofans anlamında çok güçlü oyuncular olmasına rağmen, daha çok kontrollü bir oyunu tercih etmiş ve kaptığı toplarla da hızlı hücumu denemişti. Tabii bu da burada pek tutmadı.

Kupadan sonra da özellikle oyunun taktik ve teknik algısının değişime uğrayacağını ve bu konuyla ilgili de sıkça konuşacağımızı dile getirmiştik. Artık hücumcular ve savunmacılar olarak futbol muhtemelen ikiye ayrılacak ve bu noktada hızlı ve çabuk oyuncuların daha çok süre aldığı bir oyun anlayışı üzerine çalışmalar yapılacak gibi duruyor. Ön alanda oynamayı tercih eden takımlar ise, bitiricilik konusunda iyi oyuncularla oynamayı tercih edecekler gibi duruyor.

Fenerbahçe’nin Vargas’a yönelmesinin temel sebeplerinden biri de bu olmalı ancak geçen sezon Valbuena’ya fazla süre vermeyen daha çok 2.yarının sonlarında oyun kilitlendiğinde oyuncuyu içeri atan Aykut Kocaman’ın haklı olup olmadığını da sonradan görebileceğiz.

Bu Fenerbahçe cephesi için problemler doğurabilir; çünkü Cocu’nun da planlamaları doğru gitmediği takdirde, bu kez ilk olarak kıyaslama yapılacak ve bunun ardından da işler sıkıntıya girebilir. Yani Cocu’nun ne yapıp edip uyguladığı sistemin başarılı bir şekilde devam etmesi gerekiyor. 6 haftalık dilimde Fenerbahçe’nin ortaya koyacağı performansın sonunda takımın durumu da kendini belli edecek. Tabii onun öncesinde takım eğer Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalırsa Fenerbahçe için her şey iyi gidecektir ama tersi olursa ilk sıkıntılar baş gösterecek.

BONUS: 600TL 'YE KADAR 100%
Oyna