Kupada Bugün

Dünya Kupası’nda dün oynanan karşılaşmalarda, F Grubu’nda İsveç ve Güney Kore karşı karşıya geldi ve karşılaşma öncesi bu grup analizlerimizde yapmış olduğumuz tespitler doğru çıktı.

İsveç’in en önemli dinamiğinin doğru savunma anlayışını olduğunu dile getirmiş ve buna bağlı olarak, bu turnuvada bunun ekmeğini yemeye çalışacaklarını söylemiştik.

Dün oynanan karşılaşmada gördük ki İsveç savunma anlamında takımları değerlendirdiğimizde bu kısma oldukça iyi çalışmış, ki zaten İtalya’yı eleyip buralara geldiklerinde bunu net olarak görmüştük.

Rakip Güney Kore de ise Tottenham da oynayan Son dışında etki yaratacak herhangi bir oyuncunun olmaması büyük bir sıkıntı. Oynayacakları diğer karşılaşmalarda da bunun sıkıntısı ciddi olarak yaşayacaklardır.

Sonuç olarak F Grubu’nda Almanya’yı yenen Meksika ile beraber 3 puanı alan İsveç ciddi bir avantajın da sahibi oldu. Sıradaki fikstürde oynanacak olan Almanya – İsveç maçı oldukça önemli hale geldi. Meksika’nın Güney Kore karşısında alacağı 3 puan muhtemelen takımı bir üst tura taşıyor olacak. Almanya ise İsveç’i geçemezse muhtemelen ilk turda Dünya Kupası’na vedasını gerçekleştirebilir.

G Grubu’nda da beklenen iki önemli karşılaşma vardı. Tabii beklenen darken takımların performansları anlamında bunu söylemek doğru olacak. İlk maçta Belçika ve Panama karşı karşıya geldi ve maçı 3-0 kazanan Roberto Martinez’in öğrencileri oldu. 2.yarının başından Mertens’in attığı harika bir golle açılışı yapan Belçika da sonrasında Lukaku 2 gol atarak maçın da yıldız oldu ancak kapanan Panama savunması karşısında favori Belçika’nın ciddi anlamda zorlandığını söylemek mümkün olur. Bir de kaptırdıkları toplarda savunmalarında da ciddi zaaflar verdiler. Belki bu ilk maç düzeyinde normal olabilir ama bu şekilde devam edecek olursa, Belçika’nın canını sıkabilirler.

Grubun bir diğer maçında ise İngiltere ve Tunus karşı karşıya geldi. İngiltere maçı Kane’in son dakikada attığı golle 2-1 kazanırken, bir favorinin daha zorlandığını net bir şekilde görmüş olduk. Bunun nedeni ise kadro olarak rakiplerine oranla çok daha sıkıntılı olan takımınların sadece savunma yaparak oyunu idare etmek istiyor oluşları. Bir de bununla beraber temaslı oyunda sertliği tercih etmeleri güçlü olan takımların konsantrasyonlarını ciddi anlamda bozuyor. Buna ek olarak oyundan süre alma işleminde de şimdiye kadar oynanan maçlarda güçsüz olan takımların son derece başarılı olduklarını da net bir şekilde görmüş olduk. Belki bu konuyla ilgili ayrı bir başlık yazıp değerlendirebiliriz.

Bugün de kupada maçlar devam edecek. H Grubu’nda Kolombiya, Japonya ile karşı karşıya gelirken, Polonya da Senegal ile karşılaşacak. Bu grubun genel dinamiklerini daha önce dile getirmiştik. Şimdi de maçların özelinde yoruma girebiliriz.

Kolombiya kadrosu Japon Milli Takımı’nın havuzuna göre çok daha iyi durumda. Bunun yanı sıra kollektif oyun konusunda da eleme maçlarından beri ne yaptığını iyi bilen bir Kolombiya ile karşı karşıyayız. Japonya’nın ise daha dağınık görüntüsünün yanı sıra kadro anlamında da bazı pozisyonlarda kimin oynayacağı şu anda belirsizliğini koruyor. Kolombiya avantajlı olan tarafta olacaktır.

Bir diğer karşılaşmada da Polonya – Senegal takımları karşı karşıya geliyor. Kağıt üzerinde isim olarak Polonya önde olacaktır ancak Senegal kadro anlamında dikkat edilmesi gereken bir takım. Özellikle Polonya gibi fiziksel olarak dirençli olan takımlar karşısında bu tip oyuncu seçeneklerine sahip olan takımların işleri daha kolay olabilir.

Akşam Senegal sürpriz yaparsa kimse şaşırmasın. İki tarafında skor anlamında pozitif olacağı bir karşılaşma bekliyoruz. Gecenin son maçında ise A Grubu’nda ilk maçını alan ve aynı zamanda turnuvaya ev sahipliği yapan Rusya ve ilk maçta son dakika golüyle Uruguay’a yenilen Mısır karşı karşıya geliyor. Rusya ilk mücadelede rüzgarı da arkasına alıp tam 5 gollü bir zafer kazanmıştı. Bu karşılaşmaya da son derece moralli çıkacaklardır. Mısır’ın ise puan almaktan başka çaresinin olmadığı bir mücadele olsa da işleri çok zor olur. Mısır da takımın yıldızı Salah’ın oynayıp oynamayacağı henüz belli değil ama oynasa da Rusya karşısında işleri zor olur. Rusya kazanıp puanını 6’ya yükseltecektir.

BONUS: 350TL
Oyna